Ma 2024. november 21. csütörtök, Olivér névnapja van
Igazgatási előadók Gál Istvánné tel.: 06-29/465-667 email.: Ez az email cím védett a spam robotoktól. A megtekintéséhez JavaScript szükséges. Völgyiné Berényi Anita tel.: 06-29/465-667 (5-ös mellék) email.: Ez az email cím védett a spam robotoktól. A megtekintéséhez JavaScript szükséges. |
A hagyatéki eljárás célja, hogy rendezze Tápióságon állandó lakcímmel rendelkező elhunytak vagyoni helyzetét. Többnyire hivatalból indul az ügyintézés, az ügyfélnek meg kell jelennie a hivatalban, az eljárás pedig a közjegyzőnél fejeződik be.
Az eljárás az esetek túlnyomó részében a halottvizsgálati bizonyítványok beérkezésével hivatalból indul. Ezen kívül az öröklésben érdekeltek bármikor adhatnak be kérelmet is. Ennek feltétele, hogy rendelkezzenek azokkal az adatokkal, amelyek a hagyatéki leltár kitöltéséhez szükségesek.
A hagyatéki ügyintéző értesíti a halottvizsgálati bizonyítványon szereplő hozzátartozót, s tájékoztatja, hogy milyen iratokat és adatokat kell a hagyatéki leltár elkészítéséhez beszereznie.
Az eljárás a hozzátartozó nyilatkozata alapján indul.
Az ügyfélnek személyesen kell a hivatalban megjelennie, hogy büntetőjogi felelőssége tudatában, aláírásával igazolja az adatok valódiságát.
Amennyiben az elhunyt után ingatlanvagyon maradt, azt fel kell tüntetni a hagyatéki leltárban. Mielőtt a közjegyzőhöz kerülnének az iratok, a társhatóságok megkeresése alapján a vagyon értékelését is el kell végezni.
A hagyatéki ügyintéző amennyiben az szükséges, megteszi a szükséges biztosítási intézkedéseket (például a lakás zárolása, az ingóságok illetve készpénz bírói letétben való elhelyezése, valamint a helyszíni ingóságokról leltár készítése.
A hagyatéki eljárás a közjegyzőnél fejeződik be, ahol a hagyatéki tárgyalás keretében átadják a vagyont az örökösöknek. A tárgyalás időpontjáról a közjegyző értesíti az érdekelteket.
A lakcím szerint illetékes közjegyzők:
Póthagyatéki eljárás:
Amennyiben az alaphagyatéki eljárás során valamely vagyontárgy nem került be a hagyatéki leltárba és az alaphagyatéki eljárás már lezárult a közjegyzőnél, de utólag jut hivatali tudomásra vagy az öröklésben érdekelt személy bejelenti, kérelmezi az ismertté vált hagyatéki vagyontárgy leltározását, ebben az esetben lehetőség van a póthagyatéki eljárás lefolytatására.
Gyámsági ügyben szükség lehet a kiskorúak vagyonának leltározására, gondoksági ügyben pedig a gondnokoltak vagyontárgyait veszi számba a hatóság. Ezt követően kerül sor a gondok kirendelésére, amelyet a gyámhivatal végez.
A gyámhivatal megkeresése alapján leltározni kell gyámsági ügyben a kiskorúak vagyonát, gondoksági ügyben a gondnokoltak vagyontárgyait. Ezt követően az elkészített iratokat továbbítja a hatóság az illetékes gyámhivatalhoz, hogy az mielőbb gondoskodni tudjon gondnok kirendeléséről.
Környezettanulmányok
Gyámhatósági ügyekben, vagy bírósági eljárások során hivatalos megkeresés alapján a polgármesteri hivatal gyámügyi ügyintézője személyesen felkeresi a megadott címet, ahol a helyszíni szemle keretében a megkereső hatóság kérdései és iránymutatása alapján elkészíti a környezettanulmányt, majd írásba foglalt tapasztalatait megküldi a megkereső hatóságnak.